Blog: Ambulantní prodej ze dvora

Ambulantní prodej ze dvora

10.09.2018 · Administrátor

Rady co musíte vědět při prodeji z dvora v prodejním stane

Prodej ze dvora se vždy hlásit nemusí. Potřebujete kvalitní podmínky

 

Farmáři často mají přebytky a mají proto zájem o prodej ze dvora. Jakými zákony je třeba se řídit a na co je třeba se připravit?

 

Živnostenské oprávnění není vždy potřeba

Prodej ze dvora může znamenat prodej před vlastním domem, na trzích. Jestliže potřebujete prodat pouze přebytky ze zahrady a jedná se pouze o náhodnou činnost (nepravidelnou), nepotřebujete živnostenské oprávnění. Když tedy jednou prodáte nějaké jahody a na podzim pár kilo jablek, je vše v pořádku. Pokud byste ale na trh chodili každý týden, od jara do podzimu, už se jedná o soustavnou činnost.

Při této soustavné činnosti usilujte o dosažení zisku už potřebujete živnostenské oprávnění podle příslušného zákona (živnostenský zákon č. 455/1991 Sb.). Protože se mohou úřady v názorech na takovýto prodej lišit, je vhodné navštívit příslušný živnostenský úřad.

Živnostenský zákon v paragrafu 3 odstavci 3 a písmenu f říká, že se dají přebytky vlastních pěstitelských a chovatelských zájmů prodávat bez oprávnění. Jedná se o nezpracované rostlinné a živočišné produkty z vlastní drobné pěstitelské a chovatelské činnosti, kterou provádějí fyzické osoby.

Drobný prodej řeší také zákon o zemědělství č. 252/1997 Sb. a § 2e odstavci 2. Podle něj fyzická osoba s drobnou pěstitelskou nebo chovatelskou činností, případně která prodává nezpracované rostlinné a živočišné výrobky, pak nepodléhá evidenci zemědělského podnikatele. V tomto případě se prodejci neregistrují.

Kvalitní a dobře vypadající zboží

U přebytků je třeba respektovat zákon o potravinách č. 110/1997 Sb., kde se třeba hovoří o nezávadnosti. Tuto povinnost má naprosto každý. Důležité je také nabízet čerstvé a dobře vypadající zboží.

Kontrolu provádějí také vlastní provozovatelé trhů, kteří povolují pouze takové, které jim „nekazí pověst”.

V případě přebytků ze dvora může jít i o vejce, kuřata nebo třeba králíky, kde už prodej řeší veterinární zákon 166/1999 Sb. V paragrafu 27 se třeba mluví o tom, že z vlastního hospodářství se mohou prodávat nebalená čerstvá vejce přímo pro spotřebitele do jejich domácnosti. Také se dají dodávat do místní maloobchodní prodejny, kde nakupuje přímo konečný spotřebitel. Na tržnicích a v maloobchodních prodejnách musí být také vejce označena, pokud se nejedná o chovatele, který má méně než 50 nosnic. Týdně lze prodat jednomu spotřebiteli až 60 kusů vajec.

Podle předpisů a vyhlášky o veterinárních a hygienických požadavcích na živočišné produkty lze prodej za týden doplnit o 10 kusů zabité drůbeže, případně králíků. Není ale povoleno, aby se jednalo o prodej překupníkům nebo do restaurací.

Důležité je, aby prodej probíhal za pokud možno ideálních podmínek, kdy nebudou produkty ohrožovat povětrnostní podmínky. Je tedy vhodné využívat různá zastřešení.

Je velmi důležité jaký party stan si zvolíte na zastřešení vašich přebytků, levnější sluneční deštníky musíte již při slabém větru složit a jsou velmi nebezpečné při cestách, kvůli jejich nestabilitě.

Důležité je aby váš párty stan byl dobře viděn i z dálky čím pestřejší tím lepší, aby měli možnost zákazníci včas zareagovat a zastavit se u vás.

Nejlepší volbou jsou ocelové party stany Brimo, které mají příznivý poměr ceny a kvality, vydrží i silnější vítr a jsou stabilní.

Dají se ukotvit i na nestabilním terénu a nabízejí širokou škálu rozměrů a barev aby si každý farmář vybral ten nejlepší podle svého vkusu.

Sdílet na Facebooku

Ověřeno našimi zákazníky

97 % zákazníků doporučuje náš obchod (z 275 recenzí).

Prohlédnout hodnocení na Heureka.cz

V obchodě www.brimo.cz budu ještě určitě nakupovat maximální spokojenost!!!

Rychlost Bezproblémová komunikace Jedinečná kvalita zpracování

Děkuji